Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
ŽabokrekyHľadať
 
 

Medzinárodný deň žien

Medzinárodný deň žienVytlačiť
 

Pri príležitosti tohto sviatku síce nerobíme v obci žiadnu špeciálnu akciu, ale je príjemné pripomenúť si sviatok všetkých žien . Tento sviatok patrí k tým, ktoré za minulého režimu získali pochybný nádych, hoci si to vôbec nezaslúžili. Skratka MDŽ, súdružský príhovor a následné kolektívne oslavy doplnené rozdaním klinčekov či bonboniér kolegyniam.

mdz-kvety.jpg

 

Možno neviete , že od udalostí , ktorými sa medzinárodné hnutie žien začalo , uplynulo 110 rokov. Tento sviatok má hlbšie korene ako hovorí naša pamäť 8. marca 1908 krajčírky z New Yorku , ktoré pracovali tvrdo a v neľudských podmienkach začali rozsiahle protesty a pochody. Vždy je správny čas uctiť si tých,ktorí sa vedia vzoprieť neslobode a vydieraniu. Newyorské krajčírky boli prvé,ktoré povedali stop nízkym platom, 10 hodinovému pracovnému času , zlým pracovným podmienkam a žiadali aj úplne prirodzenéprávo ľudskej bytosti slobodne sa vyjadriť. Volebné právo sa ženám uznalo neskôr aj na základe týchto prvých prejavov nespokojnosti.

Milé naše dievčatá a ženy, buďme tým 40tim tisíckam krajčírkam vďačné za to ako v roku 2018 žijeme.Toto bol ich sen.. Vieme, že mnohé z Vás bohužiaľ pracujú možno ešte ťažšie ako v minulom storočí,lebo manuálna práca v slovenských fabrikách a najmä jej ocenenie veľmi bolestne zaostáva za zvyškom Európy, ale opäť je to len na nás .. Zároveň vieme, že to, čo je v niektorých krajinách normou, je v iných zatiaľ takým snom, akým to bolo pre generácie našich zamestnaných prababičiek.

V symbolický deň žien 8. marca je o čom premýšľať.. Preto Vám všetkým prajeme pevné zdravie, veľa síl a lásky, tá dokáže zázraky.

 


 
 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka