Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
ŽabokrekyHľadať
 
 

Všeobecne

Obec Žabokreky - Základné informácie

Dnes má obec 1.176 obyvateľov. Za uplynulých 50 rokov zaznamenala obec aj najvyšší vzostup životnej úrovne. V tomto období sa najviac rozvíjala aj výstavba rodinných domov a objektov občianskej vybavenosti a obec získavala svoju súčasnú podobu, predovšetkým vďaka umu, zručnosti a usilovnosti jej obyvateľov. Títo si postupne svojpomocne vybudovali požiarnu zbrojnicu, kultúrny dom, základnú školu, materskú školu, rekreačno-športový areál, upravený a oplotený bol miestny cintorín, postavený dom smútku, upravené boli verejné priestranstvá. Bývalá ev. školská budova bola prinavrátená cirkvi pre účely modlitebne.

obec-zabokreky-letecky-pohlad-01.jpg

Obec je elektrifikovaná, vybavená miestnym rozhlasom, telefónmi, pripojená na verejnú vodovodnú sieť, plynofikáciu, kanalizáciu a na autobusovú dopravu. Rekonštruovaná bola štátna cesta vedúca obcou smerom na turistické a rekreačné stredisko v Jasenskej doline v kat. území obce Belá – Dulice. Všetky miestne komunikácie majú bezprašný asfaltový povrch.

Popri poľnohospodárskom družstevníctve, ktoré má vybudovanú potrebnú materiálno-technickú základňu, sa rozširuje aj sektor samostatne hospodáriacich roľníkov. Svoju činnosť obnovilo v obci aj urbárske spoločenstvo a združenie vlastníkov pôdy, ako aj súkromní vlastníci lesa Malcov.

Tak ako v minulosti, aj v súčasnosti obec žije čulým kultúrno-spoločenským, duchovným i športovým životom.

fk-slovan-zabokreky.jpg

Do roku 1998 hrali miestny futbalisti najvyššiu krajskú súťaž III. ligu. Dobré výsledky dosahuje a propagáciu obci robia aj členovia ochotníckeho divadla dospelých a mládeže.

Z našej obce pochádza a aj tu žije s rodinou majster sveta v kategórii enduro Jaroslav Katriňák. V športe úspešne pretekal bývalý reprezentant v chôdzi Milan Bartoš. Našu obec reprezentuje aj telesne postihnutý občan p. Peter Štefanides v tlaku na lavičke.
Obec sa dostáva do povedomia širokej verejnosti aj takými podujatiami, ako je turistický výstup “Chodníkom Jána Vaňu” a iné.

chodnikom-jana-vanu-2017.jpg

Úspešne rozvíjame, na obojstranný prospech, aj priateľské styky so Žabokrekmi nad Nitrou. Od roku 2003 sa zapája naša Obec do spolupráce s obcami, ktorých názov sa začína na „ŽAB“ – sú to obce z Českej republiky a Slovenskej republiky.

obec-zabokreky-letecky-pohlad-02.jpg

Počet obyvateľov: 1176
Rozloha: 1100
Kraj: Žilinský Kraj
Okres: Martin
Výška nad morom: 426 mnm


 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka