Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
ŽabokrekyHľadať
 
 

Vypaľovanie suchých trávnatých porastov

Vypaľovanie suchých trávnatých porastovVytlačiť
 

KRAJSKÉ RIADITEĽSTVO HASIČSKÉHO A ZÁCHRANNÉHO ZBORU V ŽILINE ŽIADA SPOLUOBČANOV

porast.jpg

Každoročne po zimnom období dochádza ku zvýšeniu výskytu požiarov. Medzi najčastejšie príčiny ich výskytu patrí najmä v jarnom období vypaľovanie suchých trávnatých porastov a spaľovanie horľavých odpadov v záhradkách a dvoroch (pohrabané lístie, tráva, ...). Týmto spôsobom sa niektorí vlastníci pozemkov snažia zbaviť nechceného odpadu a pritom si neuvedomujú, že táto činnosť môže veľmi ľahko viesť ku vzniku požiaru, tým strate na majetku, ale najmä k strate na životoch.

V minulom roku 2017 bolo v rámci Slovenskej republiky zaznamenaných 1861 požiarov, ktorých príčinou bolo vypaľovanie trávy a suchých porastov, pri ktorých vznikla priama škoda v sume 146 590 €, zomrela 1 osoba a taktiež 1 zranená. Priamo v Žilinskom kraji bolo zaevidovaných 116 takýchto požiarov.

UPOZORŇUJEME občanov, či už fyzickú osobu, právnickú osobu alebo fyzickú osobu - podnikateľa, že v zmysle zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov je zakázané:

  • vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov (t.j. vypaľovanie trávy, kríkov, stromov)
  • zakladať oheň v priestore alebo na miestach, kde by mohlo dôjsť k vzniku požiaru.

 

Táto zakázaná činnosť u fyzickej osoby  je z hľadiska ochrany pred požiarmi posudzovaná ako priestupok, za ktorý je možné uložiť pokutu do výšky 331 €. Právnickej osobe alebo fyzickej osobe-podnikateľovi je možné za nedodržanie tohoto zákazu v rámci správneho konania uložiť pokutu do výšky 16 596 €.

Spaľovanie horľavých odpadov v záhradkách a dvoroch, t. j. spaľovať horľavé látky na voľnom priestranstve je možné pri dodržaní povinností vyplývajúcich z výhlašky č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii v znení neskorších predpisov (fyzická osoba § 31e; právnický osoba alebo fyzická osoba-podnikateľ § 7) a to len vtedy ak nie je vyhlásený čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru. Týmto nie sú dotknuté iné všeobecne záväzné právne predpisy.


 
 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka