Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
ŽabokrekyHľadať
 
 

Znaky obce

Znaky obce Žabokreky

 

Znaky obce

Erb, spolu s pečaťou a vlajkou, predstavujú trojicu základných symbolov obce. Na tvorbu každého zo spomenutých symbolov sa vzťahujú osobitné heraldické (náuka o erboch), vexilologické (náuka o vlajkách) a sigilografické (náuka o pečatiach) pravidlá a zákonitosti, ktoré treba v každom prípade rešpektovať, ak máme vytvoriť skutočne heraldicky hodnotnú symboliku obce Žabokreky.

 

Erb

Erb erbobce Žabokreky má túto podobu – v hlave modrého štítu jedna strieborná ruža medzi dvomi červenými, pod nimi heraldicky vľavo otočená zlatá žabka so zlatou, striebornými perlami zdobenou korunkou.

V zmysle heraldickej konvencie bude možné striebornú podľa potreby zamieňať aj bielou, zlatú so žltou, pričom sa však tieto farby budú vždy popisovať ako strieborná a zlatá. Pri čierno – bielom vyjadrení farieb sa zlatá zastupuje jemným bodkovaním, strieborná ostáva voľná, červená sa vyjadrí zvislým a modrá vodorovným šrafovaním.

erb-obce-zabokreky.jpg

 

Vlajka

Vlajka obce Žabokreky pozostáva zo štyroch pozdĺžnych pruhov vo farbách červenej, žltej, bielej a modrej. Vlajka má pomer strán 2:3 a ukončená je tromi cípmi, t. j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny listu vlajky.

vlajka-obce-zabokreky.jpg

 

Pečať

Pečať obce Žabokreky je okrúhla, uprostred s obecným symbolom a kruhopisom OBEC ŽABOKREKY. Pečať má priemer 35 mm, čo je v súlade s domácimi zvyklosťami a predpismi o používaní pečiatok s obecnými symbolmi.

pecat-obce-zabokreky.jpg

Štandarda starostu

Štandarda starostu obce Žabokreky má medzi ostatnými symbolmi obce osobitné postavenie. Je vlajkou starostu, jedným z odznakov jeho úradu. Podobá sa znakovej zástave, je však doplnená o lem vo farbách obce – žltej, modrej a bielej (zoradených od horného rohu pri žrdi pozdĺžne a nadol). Rozdiel je tiež v tom, že kým znaková zástava môže byť zhotovená v mnohých exemplároch, štandarda existuje spravidla len v jednom vyhotovení a býva tiež zhotovená luxusnejšou technikou.

Od obecnej pečate možno odvodiť okrúhle pečiatky obce. Ich pečatné pole sa nelíši od obecnej pečate, no kruhopis sa mení podľa toho, či ide o pečiatku starostu, obecného zastupiteľstva, alebo obecného úradu.

standarda-obce-zabokreky.jpg


 

Štatút obce Žabokreky

Štatút-obce-Žabokreky.pdf(267.7 kB)Štatút-obce-Žabokreky.pdf

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka